Forum jak widzimy świat Strona Główna
 Forum
¤  Forum jak widzimy świat Strona Główna
¤  Zobacz posty od ostatniej wizyty
¤  Zobacz swoje posty
¤  Zobacz posty bez odpowiedzi
jak widzimy świat
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie  RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 
Nowe testy okularów na Astro-Forum
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum jak widzimy świat Strona Główna -> optyka Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Nowe testy okularów na Astro-Forum
Autor Wiadomość
wiehu
Zaawansowany



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Walkowice

PostWysłany: Nie 20:48, 23 Gru 2007    Temat postu: Nowe testy okularów na Astro-Forum
 
Hans na Astro-Forum zapowiada podobno (nie mam tam wstępu) następne testy okularów, tym razem zoomów. Pozwolę sobie napisać, co o tym myślę, starając się metodologicznie, a nie osobiście.

Po pierwsze szumna nazwa „test” nijak nie przystaje do poprzedniego porównania okularów. Myślę, że prawie każdy wie, że nie wolno bezpośrednio porównywać okularów o różnych ogniskowych. Chyba, że chodzi o przekazanie ogólnych wrażeń. Żeby test był JAKKOLWIEK miarodajny, powinien rozpocząć się pomierzeniem ogniskowych okularów. Powszechnie wiadomo, że producenci stosują różne „chwyty”. Przy „piątkach” mogło być i tak, że porównywane były bezpośrednio z sobą okulary o FAKTYCZNYCH ogniskowych np. 4.2 i 5.8 mm. Jak taka różnica wpływa na pole rzeczywiste i choćby ogólną jasność okularka, nie trzeba wyjaśniać. Brak umiejętości określenia rzeczywistej ogniskowej okulara nie pozwala na określenie rzeczywistego pola, czego w teście "piątek" Hans unikał jak mógł, ograniczając się wyłącznie do "metody obrazkowej"- dobrej na poziomie podstawowym, ale nic nie mającej wspólnego z fachowym testem.
Dlatego jeśli ten test odbędzie się na takich samych zasadach- cóż, dla mnie będzie to ponownie „sztuka dla sztuki”.
Zoomy z click-stopem pewno powinny mieć mierzone ogniskowe na każdym „szczebelku”...

W skrócie inne moje zastrzeżenia, uzasadniające skrajną nieufność :
- na całym świecie orthoskopy uważane są za jedne z najlepszych okularów planetarnych, Hans je odrzuca, tłumacząc, że oko się męczy podczas obserwacji okularem z krótkim ER – myślę, że to wada wzroku, a nikt nie zaręczy – że JEDYNA;
- do tematu ortho dodam paplaninę Hansa, że one nie nadają się do mgławic- on chyba nigdy nie widział żadnej zwartej mgławiczki planetarnej;
- testy wyłącznie jednoosobowe to paranoja;
- sprawdzanie transmisji okularów powinno odbywać się pod maksymalnie ciemnym niebem, a nie 5 km od Warszawy;
- gdy jeszcze nie miałem bana na AF (oficjalnie dostałem za polecanie UWA Sky Watchera!), czytałem sprostowanie poglądów Hansa odnośnie aberracji chromatycznej pomiędzy ortho Baadera a LV, sporządzone przez Yokera w temacie o pokazie sprzętu w DO: na bezpośrednim teście na lampie ulicznej Yoker stwierdził wyraźną aberrację w LV i jej brak w ortho, Hans odpowiadał, że jej NIE ZAUWAŻYŁ – a więc CZEGO JESZCZE nie zauważa?
- wspomniany na Astromaniaku przez Waldixsa fakt wypowiadania się o okularach, których Hans nie miał nigdy w ręce, daje dużo do myślenia;
- w teście „piątek” stanowiący własność Hansa Nagler 4.8 mm Type 1 miażdżył na planetach okulary, które nawet na takim Cloudynights są stawiane o co najmniej szczebel wyżej do tych obserwacji – choćby ortho Baadera, stąd również wnoszę o braku obiektywizmu;
- używanie do testów wyłącznie światłosilnego Newtona f/4.3 własnej roboty oraz refraktorka 102/500 świadczy o braku wyobraźni, zwłaszcza w przypadku obserwacji planetarnych; jestem pewien, że większość obserwowanych przez Hansa wad okularów to przynajmniej w większości wady teleskopów, co potwiedza przypadek komentowany przez Yokera - Hans widział aberrację W ORTHO!

Tak więc ogólnie zalecałbym co najmniej b. ostrożne traktowanie jakichkolwiek testów made by Hans. Mam nadzieję,że to co napisałem rozwiewa choć część watpliwości co do charakteru "testów" Hansa- to zabawy, a nie poważne testy.

A tu link do dyskusji na Astromaniaku:
[link widoczny dla zalogowanych]



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
zbyszek
Administrator



Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 1989
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:29, 23 Gru 2007    Temat postu:
 
W Warszawie sa osoby majace sprzet z wyzszej polki i moze razem uda sie z wykorzystaniem ich sprzetu testy zrobic ? Takie testy beda uzyteczniejsze.
A tak to w swiatlosilnym achromacie z duza aberacja chromatyczna czy F4,3 Newtonie z na pewno plywajacym srodkiem lustra w okol osi optycznej tuby takie testy sa bardziej niz pogladowe bo wady sprzetu zakrywaja wady okularow i powoduja dodatkowe dziwnosci w obrazie .

ps. takie mocowanie tak ciezkiego lustra ............



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
wiehu
Zaawansowany



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Walkowice

PostWysłany: Pon 2:04, 24 Gru 2007    Temat postu:
 
Zbyszek, nie wierzę że jakiekolwiek uwagi będą w ogóle analizowane. Hans wiele razy udowodnił, że za nic ma autorytety, robiące poważne testy na Cloudynights, że liczy się tylko jego własne zdanie.
Ja osobiście uważam, że trzeba wszędzie nagłaśniać brak zaufania do "testów". W moim poprzednim poście podałem wystarczającą ilość danych, ktore dyskredytują go jako poważnego testera. Trzeba po prostu ostrzegać.

P.S. Ja do planet właśnie kupiłem wg dziesiątków opinii z Cloudy RKE Edmund Scientific 8 mm, mając Tała 100/1000, a w planach większą ciemną "maszynę". Hans "z góry" na pewno będzie w stanie powiedzieć, że to jest lipny okular, bo ma za mało szkła, mały ER itd. Ale ja olewam takiego "fachowca" - i zawsze kieruję się tym, co sam widzę w okularku Smile
Ten RKE jest z reguły stawiany niemal na równi z ortho Pentaxa, wyżej niż UO ortho...



Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez wiehu dnia Pon 2:13, 24 Gru 2007, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
zbyszek
Administrator



Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 1989
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 2:31, 24 Gru 2007    Temat postu:
 
W/g mnie to oczywiste . Zaden dlugoletni uzytkownik F5 achromatu i F4,3 z problemami Newtona nie wyrobi sobie oka aby testy jednoosobowo robic nawet na sprzecie z duzo wyzszej polki . Musi ok.roku uplynac nim oko i mozg beda precyzyjnie dostrzegac wiecej , inaczej . Ale wtedy przestanie uzywac w/w sprzetu. Tak to dziala .

No to podsumowujac testy okularow robione tym sprzetem przez ich kilkuletniego uzytkownika moga byc obarczone dowolnie duzym bledem . Sam sprzet moze go wprowadzac . Do tego uzytkowanie tak dlugi czas tego sprzetu sugeruje, ze testera nie raza wady sprzetu czyli sa dla niego nieistotne lub ich nie zauwaza. Sadze, ze duzo uzytkownikow po jakims czasie zauwaza cos w swym sprzecie i kupuje lepszy . Nie jest to szpan ale koniecznosc bo widzi sie coraz wiecej ale takze i wad. Dotyczy to takze montazy Sad .............

Chyba testy powinni robic ludzie uzywajacy sprzet z wyzszej polki . Od razu dostrzega co trzeba .



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez zbyszek dnia Pon 2:35, 24 Gru 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
Charon X
Nowicjusz



Dołączył: 12 Maj 2007
Posty: 28
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Koszalin

PostWysłany: Pon 3:28, 24 Gru 2007    Temat postu:
 
I tak w Polsce jest chyba ciężko zrobić super dokładne testy. Najlepiej to by było testować okulary gdzieś na Hawajach.

U nas ciężko na warunki dobre trafić. Bo ile razy mamy wilgoć, mgiełki, cirrusy, pomijając całkowite zachmurzenie. Może jeszcze na południu Polski by było dobrze, w Koszalinie to chyba z 5 lat by trzeba było robić. Osobiście mam do przetestowania jeden okular i czekam już ze 3 tygodnie na pogodę. Twisted Evil



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Domek
Zaawansowany



Dołączył: 22 Gru 2007
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:21, 29 Gru 2007    Temat postu:
 
Niech zgadnę. :D

To nie tylko będzie "test" ale głównie medialny pokaz sprzętu na A-F. 8)

Ale należy docenić dobre chęci Hansa, chociażby jego zaangażowanie w A-F i Celestię Jesiona. :wink: :lol:

A teraz poważnie. Sądzę, że testy okularów muszą :!: być robione na najlepszym optycznie sprzęcie. Dlaczego ? Otóż jeśli włożymy kiepski okular do dobrego optycznie teleskopu to zobaczymy wady okularu. Jeśli włożymy kiepski okular do kiepskiego teleskopu to zobaczymy wady ... ? Idąc dalej. Jeśli włożymy dobry (sprawdzony) okular do teleskopu o kiepskiej optyce to zobaczymy wady tej optyki.

Podsumowując - testy Hansa, przy wykorzystaniu posiadanego przez niego sprzętu optycznego, należy traktować jako swego rodzaju ciekawostkę (jeśli będą fajnie napisane to może nawet będzie to trochę fajnej beletrystyki) ale nie powinny być w żadnym razie brane pod uwagę przy decyzjach o zakupie tych zoomów. :!:

Przypomina mi się z poprzednich testów Hansa idealny okular TV Nagler 4,8mm, który zdaniem Hansa był najlepszy, a w rzeczywistości to była jedynie wpadka TeleVue - wycofana ze sprzedaży (okular, który można kupić w USA za mniej niż 100 USD, odblaski, marny kontrast). Po testach Hansa TV 4,8mm natychmiast pojawił się na forumowych giełdach jako okazja z ceną 800 zł (chyba tanio jak za cudo, które wygrało testy). :wink:

To tyle.

Pozdrawiam,
Dominik



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Anka_U
Uzależniony



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 187
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdańsk Wrzeszcz

PostWysłany: Nie 12:50, 30 Gru 2007    Temat postu:
 
Ale wiecie, że Hans czyta ten wątek? Albo jakiś jego kolega? Pod kątem prawnym oczywiście.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Domek
Zaawansowany



Dołączył: 22 Gru 2007
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:32, 30 Gru 2007    Temat postu:
 
[quote="Anka_U"]Ale wiecie, że Hans czyta ten wątek? Albo jakiś jego kolega? Pod kątem prawnym oczywiście.[/quote]

Bardzo dobrze, że czytają. Ja zazwyczaj mogę poprzeć własne zdanie odpowiednimi materiałami źródłowymi.

Pozdrawiam,
Dominik



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Domek
Zaawansowany



Dołączył: 22 Gru 2007
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:33, 30 Gru 2007    Temat postu:
 
[link widoczny dla zalogowanych]

Odpowiedzialne testy ? :wink: Mogą wprowadzić w błąd mniej doświadczonych miłośników astronomii ?

Pozdrawiam,
Dominik



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Sob 17:52, 19 Sty 2008    Temat postu:
 
No jestem ciekaw jak będą wyglądać te testy w finale. Chętnie zapoznam się z nimi, w momencie kiedy już powstaną. Tymbardziej, że jakiś czas temu zaopatrzyłem się w Zooma Baadera - Hyperiona 8-24 mm i takie porównanie z innymi zoomami może być bardzo interesujące. Swoje zdanie o tym okularze zdążyłem sobie już wypracować, czy we wspomnianych testach znajdę tego potwierdzenie? Smile

Pozdrawiam,
Gregory

Powrót do góry
Gregory_Meteor
Zaawansowany



Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 77
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 18:15, 19 Sty 2008    Temat postu:
 
...swoje zdanie o okularze Baadera jak też w przypadku innych, dostępnych zoomów również. Smile

Pozdrawiam,
Gregory



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Gregory_Meteor dnia Sob 18:17, 19 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
wiehu
Zaawansowany



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Walkowice

PostWysłany: Sob 17:07, 02 Lut 2008    Temat postu:
 
Dodam takie zdanko, które padło w tym tygodniu na czacie Astromaniaka (wcale nie ja jestem jego autorem):
w achromacie Celestrona f/5 Hans nie stwierdził aberracji chromatycznej przy testowaniu LV Very Happy
Cóż, to takie podkreślenie tego, co juz wcześniej pisałem. Czyżby wiara, tak jak z tym Naglerem 4.8 czyniła aż takie cuda? Wink



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wiehu dnia Sob 17:08, 02 Lut 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Zobacz profil autora
zbyszek
Administrator



Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 1989
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:53, 22 Lut 2008    Temat postu:
 
Jak juz jestesmy przy olularach LV .
Ostatnio wyszlo na jaw, ze czesc okularow na lub w soczewkach ma jakies babelkowe / w b,duzej ilosci/ spienienia .
Patrzac pod swiatlo soczewki nie sa przejrzyste bo maja mase drobnych babelek .
Jakby ktos chcial sie pozbyc takiego okularu to moze prosto odzyskac pieniadze. Wystarczy skorzystac z precedensu zadania Hansa do Wieska aby odkupil wszystkie okulary co polecal a w/g kogos tam nie byly tego warte .
Glownym polecajacym okulary LV tak dla przypomnienia byl Hans . Stosujac przez niego wprowadzona zasade nalezy oczekiwac od Hansa kasy za "spienione" okulary . Co prawda byli oponeci, ze LV to nie taki warty polecania ideal ale systematycznie banowano ich jak sadze tez Hansa myszka.
Zgodnie z zasada co Hans wprowadzil to sam tez powinien stosowac nalezy oczekiwac samozbanowania na obu blizniaczych forach .
Smile



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
wiehu
Zaawansowany



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Walkowice

PostWysłany: Pią 16:38, 22 Lut 2008    Temat postu:
 
One na pewno spieniały się tylko tym, którzy kupowali również ortho i UWA Very Happy



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Domek
Zaawansowany



Dołączył: 22 Gru 2007
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:27, 02 Kwi 2008    Temat postu:
 
No to nasz tester okularów zaprezentował totalną ignorancję i brak wiedzy z zakresu podstaw amatorskiej optyki:

[link widoczny dla zalogowanych]

Chodzi o tą wypowiedź:



MaPa zrobił zdjęcie galaktyce Sombrero (w naszej szerokości geograficznej galaktyka ta dość nisko wznosi się ponad horyzont i trzeba fotografować ją nisko nad horyzontem) więc pojawia się efekt refrakcji atmosferycznej (coś jak aberracja chromatyczna spowodowana grubszą warstwą atmosfery i odpowiednim "rozjechaniem się" barw poprzez "refrakcję" fal o różnej długości).

Ktoś kto nie odróżna refrakcji atmosferycznej od źle ustawionej ostrości nie ma moralnego prawa robić jakichkolwiek testów optyki bo ... nie ma pojęcia co może wpływać na ich wyniki. Laughing

To chyba tyle. Wink

Pozdrawiam,
Dominik



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum jak widzimy świat Strona Główna -> optyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Powered by phpBB © 2004 phpBB Group
Galaxian Theme 1.0.2 by Twisted Galaxy